ScienNet: bukták a pénzüket a hiszékeny „befektetők”

A Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldüzési Parancsnoksága november 20-án rendelt el nyomozást különösen nagymértékű adóhiányt okozó adócsalás bűntett gyanúja miatt a Washingtonban bejegyzett ScienNet International LLC ellen – mondta el Sípos Jenő, a VPOP szóvivője a mai rendkívüli sajtótájékoztatón.
Az előzetes adószakértői vélemény szerint a cégnek csupán 2008. év tekintetében több adónemben 960 millió forint adót kellett volna bejelentenie és befizetnie, amit nem tett meg. A nyomozás adatai szerint a bonyolult, sokak által nehezen átlátható speciális törzsvásárlói közvetítéssel foglalkozó cég tevékenységét kizárólag Magyarországon fejtette ki egy azonos tulajdonosi körrel rendelkező vállalkozást felhasználva. Mint kiderült, a Washingtonban bejegyzett cég az Egyesült Államokban sem tett eleget adófizetési jogkötelezettségének, sőt adószámmal sem rendelkezett.

A gyanúnak köszönhetően végül november 25-én a reggeli órákban az egész országra kiterjedő akció indult, melynek során lefoglalták a cég – Magyarországon található – szerverét, elfogták a számlák felett egyedüliként rendelkező ügyvezetőt Leinemann Zsoltot és zárolták a cég magyarországi számlavezető bankjánál található valamennyi számlát is. Ez utóbbiakon összesen 1,6 milliárd forint került zárolásra.

A feldolgozott pénzügyi adatokból kiderült, hogy a hálózat bevételeit 2008-ban döntően nem a vásárlások utáni jutalékok, hanem a belépő törzsvásárlók által történt befizetései adták. Nyilvánvalóvá vált az is, hogy a felső negyven ember számára történt kifizetések köszönőviszonyban sem voltak a forgalom után járó jutalékokkal. Mivel a tagoknak más tagok beszervezése után is járt jutalék és előny járt a minél magasabb kezdő befizetésért is, ezért a szervezet piramisjáték típusú, bár, hogy valóban az-e, még nem tisztázott. Csalás vagy sikkasztás bűntette is felmerülhet, ezt a vizsgálat eldönti – mondta Fröhlich Zsolt ezredes, a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnokságának parancsnokhelyettese.

Az eddig elemzett bankszámlák és a beszerzett nagyszámú SZJA-bevallások összevetése alapján felmerülhet a tömeges adóelkerülés megvalósulása is. Mint Fröhlich fogalmazott, az szervezet működése még a hatóság számára sem teljesen világos, nem hogy az egyszerű tagok szemszögéből, nem csoda tehát, hogy a többség számára felfoghatatlan volt, inkább hittek benne, mint értették.

A lefoglalt 1,6 milliárd forint jövőben sorsát firtató kérdésre Fröhlich úgy fogalmazott: , csak a 2008-as adóhiány 960 millió forintra rúgott, ezért elképzelhető, hogy 2009-cel együtt az összeg már nem is fedezi az adóhiányt. Ha a hiány – büntetésekkel együtt számolandó – rendezése megtörtént, a maradékot visszautalják a számlára. (Erre azonban vajmi kevés az esély – a szerk.) Amennyiben a piramisjáték ténye bebizonyosodik, akkor a megmaradt összegből kártalanítják a hiszékeny tagokat is, de ennek bizonyítása rengeteg munkát igényel.

Vélemény, hozzászólás?