Leszbikus nők mesélnek arról az Eltitkolt évek című dokumentumfilmben, hogy milyen volt az életük a rendszerváltás előtt és milyen azóta. Takács Mária alkotása pénteken debütál a budapesti Művész moziban. Az 1956-tól 2008-ig tartó időszakot felölelő film 11 nő portréján keresztül mutatja be, hogy milyen volt a saját nemükhöz vonzódó nők helyzete a szocializmusban, hogyan élték meg a titkolózást és hogyan tudták fokozatosan felvállalni valódi identitásukat – foglalta össze filmjét a rendező.
– Az eltitkolt évek azzal a céllal készült, hogy a nagyközönséggel megismertesse ezt a szubkultúrát, és mivel a film személyes és hiteles történeketeket tár a nézők elé, számíthatnak a közönség empátiájára, és arra, hogy azonosulnak az egyes szereplőkkel – vélekedett Takács Mária.
Ahhoz, hogy az emberek megítélése változzon, elfogadóbbak legyenek, arra van szükség, hogy jobban megismerjék és megértsék ezt a szubkultúrát. – Feszegetni kell a határokat ahhoz, hogy bármi is megváltozzon – mondta Takács Mária.
A 90 perces filmben 40 évnél idősebb nők mesélnek az évekig, évtizedekig tartó titkolózásról, az ebből fakadó magányról, a ’80-as évek végén kezdődött változásokról és az utóbbi évek tapasztalatairól.
A riportokat egyrészt a szereplők személyes tárgyai, fényképei, másrészt a Magyar Nemzeti Filmarchívum és a Magyar Televízió gyűjteményéből származó felvételek színesítik.
A Fórum Film Alapítvány által készített filmet pénteken mutatják be a Művész moziban, ahol a rendező szerint valószínűleg még levetítik néhányszor. Az alkotást a filmszemle mellett több külföldi seregszemlére, többek között a berlini filmfesztiválra is benevezik majd az alkotók.