Számottevően nőtt a bankkártyacsalások száma, és sokszor a kártyahasználók játszanak a tolvajok kezére hiszékenységükkel vagy figyelmetlenségükkel. Egyre többen használnak kártyát.
Bankomatcsalók: Technikai versenyt futnak a bűnözők és a bankok. A Napi Gazdaságnak válaszoló pénzintézetek elismerték: folyamatos fejlesztéseik ellenére még mindig jócskán megcsapolják az ügyfelek számláit a bankkártyákkal elkövetett csalások révén. Az egyik legújabb módszer, hogy a kártyaleolvasós beengedő kapuknál szereznek információkat a tettesek.
– Másik kártyát használjunk a kapunál, mint amelyikkel pénzt veszünk fel, így az esetlegesen megszerzett adat és a PIN nem fog egyezni – magyarázza Kiss-Bíró László, a Raiffeisen főosztályvezető-helyettese.
– A banké a felelősség, hacsak ki nem derül, hogy az ügyfél részese volt a visszaélésnek, de gondossággal sok kellemetlenség elkerülhető.
– Aki bármi szokatlant tapasztal, inkább ne használja az automatát, hívja a Help Desket – tanácsolja Horváth Benigna, az OTP munkatársa.
– Ellenőrizze, nem lát-e oda nem illő tárgyat vagy rongálás nyomait. Véletlenül se adja ki kezéből a bankkártyáját, és ne árulja el a PIN-kódját. A bank soha nem kér bizalmas információkat e-mailben! A vitatott tranzakció összegét az OTP hét munkanapon belül előzetesen jóváírja, de akkor nem, ha lopott vagy elveszett kártyával a letiltás életbe lépése előtt végeztek tranzakciót.
Dr. Mestyán Szabolcs ügyvéd arra biztat, nézzük át a havonta érkező bankszámlakivonatot.
– Ha ugyanis megszerezték az adatainkat, jellemzően csak öt-tízezer forintos összeget hívnak le a számlákról, ami nem tűnik fel annyira, és inkább több száz embernél teszik ugyanezt – indokolja tanácsát az ügyvéd.