Brigitte Bardot

brigitte_bardotNem volt nagyobb sztár Brigitte Bardot-nál a hatvanas-hetvenes években. A gyönyörű szőkeség, ha kellett, gondolkodás nélkül ledobta ruháját, megbotránkoztatva ezzel akkor a közönséget. Bardot a jövő héten tölti be hetvenötödik évét, és lassan földig rombolja saját mítoszát: alkoholproblémái vannak, a plasztikai beavatkozások több nyomot hagytak rajta, mint az idő, és lelkiállapota is egyre aggasztóbb. – Brigitte egész életében játszott a halállal. Minden probléma elől az öngyilkosságban látta a kiutat. Többször szállították kórházba gyógyszertúladagolással, de az ereit is több alkalommal felvágta. Végül mindig sikerült megmenteni, de saját démonaitól nem képes szabadulni – mesélte róla első férje, Roger Vadim a Daily Mailnek.
Az egykori szexbomba állandó szorongása, öngyilkossági kísérletei miatt sokszor vendégeskedik különböző pszichiátriákon. Barátai szerint az egész élete az ágya és az elmegyógyintézet között zajlik, bár akadnak még tiszta pillanatai, és a legkevésbé sem érzi drámainak a helyzetét.
– Brigitte azt mondja, örökké akar élni, és boldog, mégis mindent elkövet, hogy módszeresen végezzen magával. Aggódunk érte, ahogy idősödik, egyre zavarodottabbá válik – nyilatkozta az egyik aggódó barát. Bardot az elmúlt években nem sokat hallatott magáról, pedig környezete szerint még ma is szívesen szerepelne.
16 éves korában már az Elle magazin címlapjáról mosolygott bájos, kicsit szemtelen kamaszarca. Felvevőgép elé 1952-ben, A normandiai odú című film forgatásán állt először, színészi kibontakozását jelentősen segítette Roger Vadim filmrendezővel kötött házassága. Rövid tengerentúli kiruccanás után (1953-ban Hollywoodban Kirk Douglas partnereként játszott A szerelem törvényében) ismét hazájában forgatott. Néhány felejthető filmben nyújtott felejthető alakítás után 1956-ban férje rendezte az első igazi Bardot-filmet. Az És Isten megteremtette a nőt kezdő jelenetében a hason fekvő, anyaszült meztelen BB maga volt a csábítás, az asztalon mezítláb lejtett tánca máig a filmtörténet egyik legerotikusabb jelenete.
A szexuális forradalom megtestesítőjévé vált Bardot alaposan feldühítette „pimasz pucérkodásával” az erkölcscsőszöket, a lesújtó kritikák nyomán a film otthon megbukott, az amerikai nézők azonban özönlöttek a mozikba. A Life Magazin azt írta: „a Szabadság-szobor 1886-os megérkezése óta francia lány ennyire még nem villanyozta fel az amerikaiakat.”
Mivel BB nagyban növelte a francia film reputációját, végül honfitársai is megenyhültek iránta, s 1970-ben elsőként az ő vonásai alapján mintázták meg a Franciaországot szimbolizáló Marianne-szobrot. A hamvasszőke szépség sikerét jórészt Vadimnak köszönhette. Tőle tudta meg, hogy ajakbiggyesztése ellenállhatatlan, szűk farmerbe és merész bikinibe bújtatott teste izgató, ő pedig jó tanítványként domborított a felvevőgép előtt. Kilenc közös filmet forgattak, együttélésük öt évig tartott.
A továbbiakban még ötven filmet forgatott. Ő maga az 1960-as Igazságot tartja legjobb filmjének, az 1961-es Magánéletnek önéletrajzi vonatkozásai vannak. Legsokoldalúbb alakítását 1963-ban a Jean-Luc Godard rendezte A megvetésben nyújtotta, 1965-ben készült Louis Malle rendezésében a Viva Maria, amit a Hímnem, nőnem, egy újabb nagyszerű Godard-film követett. 1968-ban Sean Connery oldalán szerepelt a Shalako című westernben. Bardot énekesnőként öt nagylemezt és tucatnyi kislemezt dobott piacra, leghíresebb a Serge Gainsbourggal közös Bonnie és Clyde 1968-ból.
Magánélete is mozgalmasan alakult, sok férfival volt közeli kapcsolata s még többel hozták hírbe. Férjei sorában Vadimot Jacques Charrier követte, akitől 1960-ban fia született. Később három évre Günter Sachs német milliomos playboy hitvese lett, 1992 óta Bernard d’Ormale szélsőjobboldali politikus felesége.
Utolsó filmjét, a Don Juant 1973-ban forgatta. Cicababaként megszerzett hírnevét az állatvédelemnek szenteli, a Brigitte Bardot Állatvédő Alapítvány alapítója és aktivistája. Ma leginkább nyilatkozataival borzolja a kedélyeket: támogatja az eutanázia legalizálását és az öngyilkossághoz való jog elismerését, fajgyűlöletre és idegenellenességre való felhívásai miatt többször is elítélte a bíróság.

Vélemény, hozzászólás?